Almaniya kəşfiyyatı: Rusiya NATO ilə böyük müharibəyə hazırlaşır
Almaniya kəşfiyyatının son hesabatına görə, Rusiya təkcə Ukrayna ilə müharibə aparmır, eyni zamanda NATO ilə mümkün genişmiqyaslı hərbi qarşıdurmaya hazırlaşır. Hesabatda bildirilir ki, Moskva NATO-nun 5-ci maddəsini ilk dəfə sınaqdan keçirməyi planlaşdırır və bunun üçün hərbi gücünü artırır.
Rusiya Ordusu Döyüşə Hazırdır
Hazırda rus qoşunları Ukraynada cəmləşsə də, Rusiya Hərbi Hava Qüvvələri və Donanması tam döyüş hazırlığında saxlanılır. Moskva dəniz qüvvələrini gücləndirməkdə davam edir – dünən Rusiya hipersonik raket daşıyan, nüvə başlığı ilə təchiz oluna bilən altıncı “Yasen” sualtı gəmisini suya buraxıb.
Hesabatda qeyd olunur ki, Ukraynadakı müharibə başa çatdıqdan sonra rus qoşunları Baltikyanı ölkələrlə sərhəddə yerləşdirilə bilər. Bunun üçün artıq Moskva və Leninqrad hərbi dairələri yenidən qurulur.
Rusiya Müdafiə Sənayesi Rekord Göstəricilərə Çatır
Almaniya kəşfiyyatının məlumatına görə, Rusiya itkilərini sürətlə doldurur və müdafiə sənayesi ehtiyacdan daha çox silah istehsal edir.
Rusiya Federasiyasının hərbi büdcəsi kreditlərlə birlikdə 250 milyard dollara çatıb.
2025-ci ildə Rusiyanın adi hərbi xərcləri 120 milyard avro (ÜDM-in 6%-i) təşkil edəcək.
Ordunun sayı 1,5 milyon nəfərə qədər artırılacaq.
NATO ilə sərhəddə silah və texnika 30-50% artırılacaq.
Rusiya Arktikada köhnə bazalarını və yeni nüvə poliqonlarını bərpa edir.
Nüvə bunkerləri təmir olunur, ərzaq ehtiyatları toplanır.
Bundan əlavə, Rusiya Avropanı həm mərmi, həm də tank istehsalında üstələyir. Rusiya 155 mm-lik artilleriya mərmiləri istehsalında Avropanı iki dəfə qabaqlayır və NATO-nun müdafiə gücünü Polşanın Suvalki dəhlizi istiqamətindən sınaqdan keçirə bilər.
Rusiyanın Baltikyanı Ölkələrə Hücum Ehtimalı
Hesabata görə, Rusiyanın NATO ilə müharibəyə başlama ehtimalı 2028-2030-cu illər arasında yüksəkdir. Bu artıq ehtimal edilən ssenari deyil, real təhlükə kimi qiymətləndirilir.
Moskva Baltikyanı ölkələrdə eskalasiyanı artıra bilər və ehtimal olunan ssenarilərdən biri sərhəddən birbaşa keçid ola bilər. Ən böyük təhlükə odur ki, Şimal bölgəsində bəzi NATO ölkələrinin birinci hücuma tab gətirmə gücü zəifdir. Buna görə də NATO elə etməlidir ki, Rusiya münaqişədə ilk hücum edən tərəf olmasın.
NATO Müdafiə Strategiyasını Dəyişməlidir
Hesabatda Baltikyanı ölkələrin müdafiə strategiyasında dəyişiklik edildiyi vurğulanır. Sadəcə çəkindirmə siyasəti kifayət deyil, Rusiyanı müdafiə xəttində saxlamaq və ya birbaşa hücum əməliyyatları üzərində işləmək lazımdır.
Rusiya raket arsenalını sürətlə artırır və nüvə silahından istifadə etmədən NATO-nun hava bazalarını hədəfə ala bilər.
Buna görə NATO, aerodromların və hərbi bazaların təhlükəsizliyini gücləndirməlidir.
Hesabatda bildirilir ki, Rusiya uzunmüddətli müharibəyə tam hazırlaşır və Qərb bu təhlükəni ciddi şəkildə qiymətləndirməlidir. Gələcək illərdə NATO və Rusiya arasında gərginliyin daha da artacağı gözlənilir.