Ursula fon der Leyen: Aİ Ukraynada sülhü dəstəkləyir
Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen Aİ-nin Ukraynada dondurulmuş münaqişəni deyil, davamlı və ədalətli sülhü hədəflədiyini bildirib. O, Brüsseldə Aİ səfirlərinin konfransında çıxış edərək, bu məqsədə çatmaq üçün üç əsas istiqaməti açıqlayıb.
Crossmedia.az xarici mediaya istinadən bildirir ki, Ukraynada “ədalətli və dayanıqlı sülh”ün təmin edilməsidir. Fon der Leyen bunun Volodimr Zelenskinin “sülh formulu” əsasında həyata keçirilməli olduğunu vurğulayıb və səfirləri bu formulanın dəstəklənməsi üçün daha çox ölkəni cəlb etməyə çağırıb.
Ukraynanın uzunmüddətli təhlükəsizliyinin təmin olunmasıdır. O, Ukraynanın özünü müdafiə etməsi və gələcəkdə Rusiyanın mümkün təcavüzünün qarşısını almaq üçün davamlı hərbi gücə ehtiyac duyduğunu qeyd edib. Bu məqsədlə Avropanın müdafiə sənayesinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ukraynanın sabitliyi və rifahını təmin etməyin ən yaxşı yolunun Aİ-yə üzvlük olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, Ukraynanın bərpası, demokratiyasının gücləndirilməsi və gələcək müdaxilələrdən qorunması üçün ən uyğun həll Avropa İttifaqıdır.