Ermənistan bölgə təhlükəsizliyi üçün risk yaradır
Ermənistanın daxili siyasəti bölgə təhlükəsizliyi üçün risk yaradır. Mütəxəssislər hesab edirlər ki, Ermənistan hakimiyyətinin həyata keçirdiyi “zəiflikdə güc” siyasəti ölkənin regional təhlükəsizliyinə ciddi təhdid yaradır. Crossmedia.az xəbər verir ki, Sputnik Ermənistan-ın kolumnisti Arman Abovyan mövcud siyasətin “sülh” əvəzinə bölgədə gərginliyin artmasına səbəb olacağını vurğulayır.
Onun fikrincə, Ermənistanın zəif mövqeyi Türkiyə və Azərbaycanın Cənubi Qafqazda daha fəal və sərt siyasət yürütməsinə təkan verə bilər. Bu isə regionda təhlükəsizlik balansını poza və Ermənistanın mövcudluğunu risk altına qoya bilər.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, Cənubi Qafqazda sabitliyin qorunması üçün regional əməkdaşlıq və konstruktiv dialoq əsas rol oynamalıdır. Ermənistanın mövcud siyasətinin isə bu istiqamətdə ciddi suallar doğurduğu bildirilir.