Le Pen növbəti 5 il ərzində seçkilərdə iştirak edə bilməyəcək
Marin Le Penin rəhbərlik etdiyi Fransa Milli Rali Partiyasının (keçmiş Milli Cəbhə) rəhbərliyi Avropa Parlamenti üzvlərinin köməkçilərinin qondarma işə götürülməsi yolu ilə Aİ-nin vəsaitlərini mənimsəməkdə və partiyanı gizli şəkildə maliyyələşdirməkdə təqsirli bilinib.
Crossmedia.az xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, ümumi zərərin təxminən 7 milyon avro olduğu bildirilir.
İttihama görə, Milli Ralli deputatlarının köməkçisi kimi işə götürülən şəxslər əslində Aİ-dəki nümayəndələri üçün deyil, şəxsən Le Pen və ya onun partiyası üçün işləyirdilər.
Belə ki, Thierry Legier-in “köməkçilərindən” biri partiyanın qurucusu Jan-Mari Le Penin iyirmi ilə yaxın mühafizəçisi olub, sonradan onun qızının mühafizəçisi olub. O, həmçinin Avropa Parlamentindəki vəzifəsindən bəhs etməyən yaradıcılığı haqqında bir kitab nəşr etdi.
Ümumilikdə bu işə 27 nəfər cəlb olunub. Marin Le Pendən başqa müttəhimlər kürsüsündə olanlar arasında onun bacısı Yan və keçmiş ortağı Louis Aliot da var idi.