Keçmiş deputatlar necə xatırlanır? -Kimi sosial şəbəkə fenomeninə çevrildi, kimi də...
Keçmiş deputat, tanınmış ictimai-siyasi xadim Fəzail Ağamalının bir müddət əvvəl vəfat eləməsi keçmiş parlamemtarilərlə bağlı bir çox maaqlı məqamları yenidən gündəmə gətirib. Məlum olduğu kimi millət vəkilləri zaman-zaman təkcə özlərinin çıxışları və həll etdikləri məsələlərlə deyil, həm də susqunluqları, biznesləri və digər qalmaqallı məqamlarla gündəmə gəliblər.
Crossmedia.az həmin keçmiş deputatlardan bir neçəsi ilə bağlı maraqlı məqamları təqdim edir:
Zeynəb Xanlarova
Zeynəb Xanlarova Azərbaycan mədəniyyətinin simvolu kimi tanınan, onilliklər boyu xalqın sevgisini qazanan sənətkardır. Onun şəxsi həyatı hər zaman diqqət mərkəzində olub, lakin o, ailə və özəl məsələlərini mediadan uzaq saxlamağa çalışıb. Səhnədən siyasətə keçidi cəmiyyət üçün qeyri-adi hadisə kimi qarşılanmış, onun nüfuzu parlamentə daxil olmasında mühüm rol oynamışdı. Deputat olduğu dövrdə Zeynəb Xanlarova mədəniyyətin qorunması, sənət adamlarının sosial təminatı, regionlarda mədəniyyət müəssisələrinin bərpası mövzularını gündəmə gətirirdi. O, mədəni irsin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması üçün müxtəlif təşəbbüslərlə çıxış etmiş, bu sahədə dövlət proqramlarının hazırlanmasına dəstək vermişdi. Mandat bitdikdən sonra onun ictimai fəallığı azaldı və daha çox şəxsi həyatına çəkildi. Uzun müddət tədbirlərdə görünməməsi cəmiyyətdə müxtəlif suallar yaratdı və mediada onun səhhəti ilə bağlı müzakirələrə səbəb oldu. Bu amil Zeynəb Xanlarovanın adını yenidən gündəmə gətirdi və cəmiyyətin məşhur şəxslərin özəl həyatına olan marağını açıq şəkildə nümayiş etdirdi.
Tahir Kərimli
Tahir Kərimli hüquq elminə bağlı ailədə böyümüş, uzun illər akademik mühitdə fəaliyyət göstərmişdir. Onun şəxsi həyatı nisbətən sakit və qapalı olub, daha çox peşəkar fəaliyyəti ilə tanınıb. Siyasətə gəlişi hüquq islahatlarına töhfə vermək məqsədi daşıyırdı. Deputatlıq dövründə Konstitusiya dəyişiklikləri, məhkəmə müstəqilliyi və hüquqi dövlət anlayışı onun əsas mövzuları idi. O, qanun layihələrinin hüquqi əsaslarını tez-tez tənqid edir, sistemli dəyişikliklərin vacibliyini vurğulayırdı. Mandat bitdikdən sonra da hüquqi məsələlərə dair açıqlamaları ilə mediada çıxış etməyə davam etdi. O, müstəqil ekspert kimi müxtəlif debatlara qatıldı. Sosial şəbəkələrdə və mediada verdiyi sərt açıqlamalar adını yenidən gündəmə gətirdi və cəmiyyət arasında geniş müzakirələrə səbəb oldu.
Çingiz Qənizadə
Çingiz Qənizadə uzun illər hüquq müdafiəçisi kimi fəaliyyət göstərmiş, vətəndaş cəmiyyətində tanınmış sima olmuşdur. Şəxsi həyatı mediadan uzaq qalsa da, ictimai fəaliyyəti ilə daim diqqət mərkəzində idi. Deputat olduğu müddətdə insan hüquqları, ailə zorakılığı, sosial müdafiə və məhbus hüquqları məsələlərini qaldırmışdı. O, bu mövzuları parlament tribunasına daşıyan azsaylı deputatlardan idi. Mandat bitdikdən sonra hüquq müdafiəçisi kimi fəaliyyətini davam etdirdi və müxtəlif beynəlxalq platformalarda çıxışlar etdi. Onun bəzi siyasi qərarlara verdiyi dəstək sosial mediada tənqid dalğasına səbəb oldu və adı yenidən gündəmə gəldi.
Madər Musayev
Mərhum deputat Madər Musayev regiondan seçilmiş, xalq arasında sadəliyi ilə tanınan deputatlardan biri idi. Şəxsi həyatında da sadə yaşam tərzi sürməsi onu seçicilərə yaxınlaşdırmışdı. Deputat olduğu dövrdə regionların inkişafı, işsizlik və sosial bərabərsizlik mövzularını qaldırırdı. O, seçicilərlə birbaşa ünsiyyətə üstünlük verirdi. Mandat bitdikdən sonra sosial şəbəkələrdə fəal oldu və müxtəlif ictimai mövzulara dair açıqlamalar verdi. Onun emosional və bəzən sərt paylaşımları sosial mediada müzakirələrə səbəb olaraq adını gündəmdə saxladı.
İqbal Ağazadə
İqbal Ağazadə uzun illər müxalifət düşərgəsində tanınmış sima kimi çıxış etmişdir. Şəxsi həyatını mediadan uzaq saxlasa da, siyasi mövqeyi onu daim gündəmdə saxlamışdır. Deputatlıq dövründə demokratik islahatlar, azad seçkilər və siyasi pluralizm mövzularında çıxış etmişdir. Mandat bitdikdən sonra da ictimai-siyasi fəallığını davam etdirmiş, müxtəlif platformalarda çıxışlar etmişdir. Onun kəskin və prinsipial mövqeyi sosial mediada geniş rezonans doğuraraq adını gündəmdə saxlamışdır. Nəticə bu beş sabiq deputatın həyatı göstərir ki, siyasət yalnız vəzifə deyil, həm də məsuliyyət və yaddaşdır. Onların fəaliyyəti Azərbaycan siyasi mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm rol oynamışdır və bu irs hələ uzun müddət müzakirə olunacaq.