Zaxarovadan Paşinyana sərt cavab: Açıqlamaları qəbuledilməzdir
Ermənistandakı Rusiya dəmir yolu operatoru Ermənistanı rəqabət üstünlüklərindən məhrum etmir, əksinə, onları yaradır.
Crossmedia.az xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarova deyib.
Bundan əvvəl Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan Rusiyanın dəmir yolu konsessiya idarəçiliyini İrəvan və Moskvaya dost olan bir ölkəyə satmasını təklif etmişdi.
Baş nazir hesab edir ki, Rusiyanın bir sıra ölkələrlə gərgin münasibətləri nəzərə alınmaqla Ermənistan dəmir yolunu idarə etməsi onun rəqabət qabiliyyətinə mənfi təsir göstərir.
Zaxarovanın sözlərinə görə, Paşinyanın açıqlamaları qəribədir və qəbuledilməzdir.
O qeyd edib ki, Ermənistan dəmir yolu şəbəkəsi 20 ildən çoxdur ki, Cənubi Qafqaz Dəmir Yolları idarə edir.
“Bu müddət ərzində o, təkcə güzəşt müqaviləsinin bütün şərtlərini ardıcıl olaraq yerinə yetirməyib, həm də infrastruktur və dəmiryolu nəqliyyatına xeyli vəsait yatırıb ki, başa düşdüyüm qədər, hələ özünü doğrultmayıb. Bu, çoxlu sayda iş yeri təmin edir və Ermənistanda bu məsələ ilə bağlı danışmaq istəyənlər üçün də nəzərə alınmağa dəyər. Rusiya operatoru respublikanı rəqabət üstünlüklərindən məhrum etməyən, əksinə, onları yaradan bir strukturdur”, - deyə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi qeyd edib.
Zaxarovanın sözlərinə görə, Baş nazirin müavini Aleksey Overçuk Fevralın 12-də İrəvanın xahişi ilə Ermənistanı Türkiyə və Azərbaycanla birləşdirən dəmir yolunun iki hissəsinin bərpası ilə bağlı Rusiyanın mövqeyini açıqlayıb.
Moskva məhz bu mövqeyə riayət etmək niyyətindədir.
Daha əvvəl Overçuk Rusiya və Ermənistanın respublikada Türkiyə və Azərbaycanla sərhədlərə çatan dəmir yolu hissələrinin bərpası ilə bağlı danışıqlara başlayacağını açıqlamışdı. Ermənistanın dəmir yolu infrastrukturu 2008-ci ilin fevral ayında daha 10 il uzatmaq hüququ ilə 30 il müddətinə Cənubi Qafqaz Dəmir Yollarının konsessiya idarəçiliyinə verildi.