-Dünyada və Azərbaycanda.
Mahiyyət etibarilə bu yanaşmaların fərqli və ümumi cəhətləri
Azərbaycanda: Hər bir xalqın mədəniyyəti ümumi və özünəməxsus inkişaf yolundan ibarət mərhələləri yaşamış və yaşamaqdadır. Dövrülüyü etibarı ilə prinsiplər həm də bundadır ki, Azərbaycan mədəniyyətində ümumi və özünəməxsusluğun dinamikası necədir? Hansı dövrlərdə ümumi inkişaf yolu daha çox təsiredici əhəmiyyət daşımışdır. Xüsusi inkişafın prinsiplərini bu dövrlərdə hansı amillər təşkil etmişdir? Bu kimi suallrın axtarışı mədəniyyətin dövrləşməsi, deməli həm də onun kəsişməsındə mərhələli həllin daha çevik və elmi-kreativ metodologiyasını tələb edir.
Mədəniyyət fəaliyyətdən irəli gələn dərketmə və inteqrasiya axını olduğu üçün dolayı və birbaşa interpretasiyaların ötürücüləri məhz daxili amillərlə reallaşır. Azərbaycançılıq azəri etnosunun milli mənlik və ümumxalq mədəniyyətinin qorunması üçün zəruri ideologiyadır.
Azərbaycançılıq ideyasının sosio-mədəni anlamda tarixi kökləri 19-cu əsrin sonu 20-ci əsrin əvvəllərinə təsadüf edir. Sosial bərabərsizliyin dərin olduğu ictimai şüurun azərbaycançılıq anlamını başa düşmək üçün hələ yetərincə dərk edilmədiyi həmin dövr üçün bu ideya daha çox maarifçi demokratların fəaliyyət dairəsini əhatə edirdi. Bu elə bir dövr idi ki, hələ siyasi elitanın özündə belə dini mənsubiyyət çox zaman millət anlamı ilə eyniləşdirilirdi. Hələ Paris sülh konfransında təmsil olunan Azərbaycan nümayəndə heyəti daha çox qarşıya qoyduqları prinsiplərdə, Azərbaycan haqqında məlumatların (coğrafi-hüquqi, siyasi) konfrans iştirakçılarına çatdırılmasına çalışırdılar. Bəhs etdiyimiz dövr azərbaycançılığın siyasi mənsubiyyətindən asılı olmayaraq elita sferasında müxtəlif spektrdən dərk edilməsinə cəhd dövrü idi. Qeyd etdiyimiz dövr azərbaycançılıq ətrafında fikirlərin mədəni elita səviyyəsində dərk edilməsinə cəhd dövrü idi.
Məhz bu dövrdə mədəni və siyasi mühitdə Azərbaycanın yeri və rolu ətrafında fikirlər ziddiyyətli də olsa formalaşmağa başlamışdı. Ancaq bu hələ elitar səviyyədə gedən proses idi.bütünlükdə xalqın bu ideya ətrafında birliyi üçün zaman tələb olunurdu.
Azərbaycanın özünəməxsus ədəbiyyatını ümumsovet ədəbiyyatı sferasına daxil etmək istəməyən bir çox ziyalılarımız məhz azərbaycançılıq uğrunda öz həyatlarından keçmiş oldular. Sovet hökumətinin ziyalı azərbaycanlı təbəqəsinə edilən represiyaları da elə məhz bununla bağlı idi.
Beləliklə, azərbaycançılığın birinci dövrünün 1918-1937-ci illəri əhatə etməsi qənaətinə gələ bilərik. Bu dövrün özünü də iki hissəyə bölmək olar:
-1918-1920-ci illəri əhatə edən Azərbaycançılıq ətrafında fikirlərin təzadlı və qeyri sabit olduğu ilkin dövr
-1920-1937-ci illər Azərbaycançılığın ədəbi mühitdə gizli formada mövcud olduğu dövr.
Azərbaycançılığın ikinci mühüm dövrü 1960-cı illərin sonu və 1990-cu illri əhatə edir. Həmin dövrün xarakterik xüsusiyyəti Azərbaycançılığın Ulu Öndər Heydər Əliyevin fəaliyyəti ilə birbaşa bağlı olmasında və nəticədə bu ideyanın daha geniş sosial təbəqəyə yiyələnərək iqtisadi-siyasi və ideoloji kursa çevrilib dövlətçilik zəminində dərk edilməsindədir. Cəmiyyətdə Azərbaycançılıq maraqlarını təmin etməyə və qorumağa çalışan Heydər Əliyev Azərbaycanın yalnız SSRİ coğrafiyasında deyil, xarici ölkələrdə də tanınması üçün məqsədyönlü siyasət qururdu. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Sovet İttifaqı MK Siyasi Büro üzvülüyünə seçilməsindən sonra Azərbaycanın sosial-mədəni həyatında yeni bir yüksəliş dövrü başlanır. Azərbaycanlıların şüurlarında Azərbaycançılıq streotiplərinin Sovet vətəndaşı ifadəsindən öndə dayanma prosesi gedirdi.
Azərbaycançılıq geosiyasi baxımdan maraqların cəmləşdiyi ölkəmizdə siyasi sabitliyin qarantıdır. Siyasi idarəçilik forması etibarı ilə hüququ demokratik idarəçilik formasına söykənən Azərbaycançılıq ölkəmizdəki etnik qrupları və azsaylı xalqları ümumdövlət mənafeyi və dəyərləri əsasında real surətdə birləşdirir.
Azərbaycançılıq ideologiyası Azərbaycanda ən sabit və davamlı eyni zamanda mütərəqqi siyasi mədəniyyətin formalaşması baxımından önəmlidir. Dünyanın siyasi mədəniyyəti bu gün sürətlə dəyişməyə istiqamətlənir. Yeni dünya düzənləriniun formalaşma fəlsəfəsində yeni formalaşan siyasi mədəniyyətin dayandığı istisna edilə bilməz.
Siyasi mədəniyyət çox geniş anlayışdır. Bu anlayışa təkcə mühüm siyasi, sosial və digər problemləri həll etmək vərdişləri və bacarıqları deyil, həm də siyasi mübarizə təcrübəsi, məğlubiyyətlər və qələbələr, yüksəliş və tənəzzül halları, xalqın sıx birləşməsi və mütərəqqi dəyişiklikləri həyata keçirmək üçün səmərəli üsullar daxilidir. Burada dini mənəvi adətlərin də rolu şübhəsiz genişdir. Qloballaşan dünyanın maddi və mənəvi təsirlərinin genişləndiyi dövrdə dinin rolu da fərqli yeniliklərlə xarakterizə edilir. Tolerantlıq, dini dözümlülük anlayışları və prinsiplərinin artdığı müasir dövrdə dinin rolu insan həyat tərzinin sosial baza etibarı ilə bir qədər az operativlik və müxtəliflik nöqteyi-nəzərindən daha geniş dairəsini əhatə etməyə başlayır. Etnik proseslərdə dinin rolu qrup maraqlarının sosiallaşma meyllərini bəzi hallarda cəmiyyətin fonunda azaldır. Hər bir etnik münaqişə özündə bir sıra spesifik xüsusiyyətləri, o cümlədən pozitiv və neqativ cəhətləri ehtiva edir ki, bu da onları idarə etmək, nizamlamaq zərurətini çətinləşdirir. Ona görə də praktiki olaraq onların nizamlanma yollarını, vasitələrini nəzərdən keçirmək vacibdir. Burada ideologiya və siyasi mədəniyyət müstəsna rol oynayır. Siyasi mədəniyyət heç də mücərrəd bir proses kimi məkan və zamandan açılı olaraq formalaşmır. Sosial reallıq, cəmiyyətdəki və şəxsiyyətlər arasındakı münasibətlər, mənəvi və əxlaqi dəyərlər sistemi, ictimai rəy və ənənələr siyasi mədəniyyətin formalaşmasına təsir göstərir.
Azərbaycanda siyasi mədəniyyətin formalaşması prosesində Ümummilli lider Heydər Əliyevin nəzəri və praktiki siyasi fəaliyyəti olduqca böyük olmuşdur. Əsasən Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsindən sonra formalaşan siyasi mədəniyyət Azərbaycançılıq kontekstində özünün fərqli xüsusiyyətləri ilə seçilir. Azərbaycanın siyasi mədəniyyəti özünün dövlətçiliyə möhkəm sədaqət, rəhbərin güclü tərəflərini tez müəyyənləşdirmək və populizmə tez məruz qalmamaq məharəti ilə seçilməyə başlamışdır. Azərərbaycaçılıq ideyasının bu prosesdə xüsusi rolu vardır.
Azərbaycanda daha davamlı siyasi mədəniyyətin formalaşması həm ölkəmiz eləcədə region üçün böyük müsbət əhəmiyyətli proseslərin başlanğıcıdır. Azərbaycanın Dövlət rəmzlərinin qorunmasının konstitusiyaya edilən əlavə və dəyişiklşklərlə referendum yolu ilə qəbul olunması, ərazi suverenliyimizin bərpası ölkəmizdə siyasi mədəniyyətin inkişafında yeni mərhələnin və böyük azərbaycançılıq idallarının yeni göstərici mərhələsidir. Onlarla beynəlxalq humanizmə və sabitliyə yol açan tədbirlərin eləcə də COP-29 tədbirinin Respublikamızda baş tutması ideoloji sabitlik və dünya siyası mədəniyyətində Azərbaycanın önəmli olmasından irəli gəlir. Bütün bunlar Böyük Azərbaycançılıq təfəkkürünün ideya siyasi, mədəni əsaslarını möhkəmləndirdi.