Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin hazırkı səviyyəsi və gələcək inkişaf perspektivləri
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına həyata keçirdiyi rəsmi səfər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Səfər çərçivəsində dövlət başçısının mətbuata verdiyi bəyanat Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin hazırkı səviyyəsini və gələcək inkişaf perspektivlərini aydın şəkildə ortaya qoydu. Dövlət başçısının çıxışında aşağıdakı əsas istiqamətlər xüsusi vurğulandı:
Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, iki ölkə rəhbərləri arasında təmaslar uzun illərdir davam edir. Bu müddət ərzində qarşılıqlı etimad formalaşıb, liderlər bir-birini yaxından tanıyır və səmimi, açıq dialoq aparırlar. Dövlət başçısının vurğuladığı kimi, bu münasibətlər təkcə rəsmi protokol çərçivəsi ilə məhdudlaşmır, eyni zamanda dostluq xarakteri daşıyır. Məhz bu şəxsi etimad və qarşılıqlı hörmət Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin dinamik inkişafında mühüm rol oynayır.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, yaxın gələcəkdə yenidən görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu isə onu göstərir ki, iki ölkə arasında siyasi dialoq müntəzəm və sistemli xarakter daşıyır. Davamlı təmaslar əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə genişlənməsinə, mövcud layihələrin icrasına və strateji tərəfdaşlığın dərinləşməsinə xidmət edir.
Dövlət başçısı bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. İki ölkə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, xüsusilə də suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipinə əsaslanaraq bir-birini dəstəkləyir.
Siyasi sahə ilə yanaşı, iqtisadi əməkdaşlıq da genişlənir. Enerji, nəqliyyat, infrastruktur, investisiya və humanitar sahələrdə birgə layihələr həyata keçirilir. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu Serbiya ilə əməkdaşlıq üçün də yeni imkanlar yaradır.
Səfər çərçivəsində müxtəlif sahələri əhatə edən sənədlər imzalanıb. Bu sənədlər iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi, enerji əməkdaşlığı, investisiyaların təşviqi və digər istiqamətlər üzrə qarşılıqlı fəaliyyətin hüquqi bazasını möhkəmləndirir.
İmzalanan sənədlər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin institusional əsaslarını gücləndirməklə yanaşı, konkret layihələrin icrasına da zəmin yaradır. Bu isə tərəfdaşlığın söz deyil, real nəticələr üzərində qurulduğunu göstərir.
Prezident İlham Əliyev bəyanatında vurğuladı ki, Azərbaycan ilə Serbiya arasında münasibətlər qarşılıqlı hörmət, etimad və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə sadiqlik əsasında qurulub. Dövlətimizin başçısı iki ölkənin bir-birinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini daim dəstəklədiyini xüsusi qeyd etdi. Bu prinsipial mövqe həm siyasi dialoqun əsasını təşkil edir, həm də beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstək mühitini gücləndirir.
Bəyanatda iqtisadi əməkdaşlıq məsələlərinə də geniş yer verildi. Prezident İlham Əliyev enerji sahəsində əməkdaşlığın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolunu qeyd edən dövlət başçısı Serbiya ilə bu istiqamətdə yeni layihələrin həyata keçirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu vurğuladı. Enerji, nəqliyyat, infrastruktur və investisiya sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi hər iki ölkənin iqtisadi maraqlarına xidmət edir.
Prezident İlham Əliyev humanitar və mədəni əlaqələrin də münasibətlərin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu diqqətə çatdırdı. Təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlıq xalqlar arasında dostluq körpülərini daha da möhkəmləndirir. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, Azərbaycan və Serbiya xalqları arasında qarşılıqlı simpatiya və dostluq münasibətləri siyasi əlaqələrin möhkəm təməlini təşkil edir.
Səfər zamanı aparılan danışıqların səmimi və konstruktiv şəraitdə keçdiyini bildirən Prezident İlham Əliyev əldə olunmuş razılaşmaların iki ölkə arasında əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsinə xidmət edəcəyini ifadə etdi. O, Azərbaycan–Serbiya tərəfdaşlığının gələcəkdə də yüksələn xətt üzrə inkişaf edəcəyinə əminliyini vurğuladı.
Ümumilikdə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri və səsləndirdiyi bəyanat göstərir ki, iki ölkə arasında əlaqələr möhkəm siyasi iradəyə, qarşılıqlı etimada və strateji baxışa əsaslanır. Azərbaycan–Serbiya əməkdaşlığı gələcək illərdə də yüksələn xətt üzrə inkişaf edəcək.