Himnimizin müəllifi barədə mübahisə - Əhməd Cavad, yoxsa Cəmo bəy Cəbrayılbəyli?
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin müəllifinin kimliyi barədə maraqlı iddia ortaya atılıb. Professor Asif Rüstəmlinin bu barədə yazdığı kitab, onun məzmunu haqqında professor Ədalət Tahirzadə sosial şəbəkə profilində status paylaşıb. Mövzunun ictimai əhəmiyyətliliyini nəzərə alaraq statusu Crossmedia.az saytının oxucuları üçün olduğu kimi paylaşırıq:
"Dəyərli feysbukdaşlarım!
Filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmlinin “Cəmo bəy Cəbrayılbəyli: həyatı və bədii yaradıcılığı” kitabını (Bakı: “Elm və təhsl”, 2024, 204 səh.) ötən ilin oktyabrından oxumağa başlasam da bitirməyə əsla vaxt tapa bilmirdim. Axır ki, Novruz tətilindən yararlanaraq dünən oxuyub başa vurdum. Bu yazıdan məqsədim kitabı təhlil etmək yox, əsərdəki iki məqama diqqəti yönəltməkdir.
Birincisi budur ki, Azərbaycan toplumu bir zamanlar xalqımızın ən irəlidə gedən müəllimlərindən, aydınlarından biri kimi tanınmış və cəmiyyətdə böyük hörmət qazanmış pedaqoji elmlər namizədi, dosent CƏMO BƏY ADİL BƏY OĞLU CƏBRAYILBƏYLİNİ (29.01.1887, Şamaxı-30.07.1965, Çuxuryurd) demək olar ki, tanımamaqdadır, halbuki kitabdan götürdüyümüz faktları ən qısa şəkildə sadalasaq, o, çar dönəmində rus-türk məktəbinin müdiri, Cümhuriiyyət dönəmində Bakı 1-ci edadi (real) məktəbinin müəllimi, sovet dönəmində Xalq Maarif Komissarlığı xətti ilə ilk dərsliklərimizin yaradılmasına başçılıq edənlərdən biri, Bakı Pedaqoji Texnikumunun direktor müavini, Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Pedaqogika İnstitutunun direktoru (1946-1950), 1919-1949-cu illərdə onlarca dərsliyin müəllifi olub. Fikrimizcə, Elm və Təhsil Nazirliyi bu görkəmli maarif xadimimizin tanıdılması üçün işlər görməlidir.
Professor A.Rüstəmli C.b.Cəbrayılbəylinin dəyərli bədii yaradıcılığını da incəliklə araşdırıb.
Kitabda diqqəti cəlb edən ikinci ciddi məqam isə bugünkü Azərbaycan Dövlət Himninin mətnini Cəmo bəy Cəbrayılbəylinin yazması haqqında Asif bəyin verdiyi qəti hökmdür.
Bu başdan bildirim ki, mən heç zaman Himnin mətninin Cəmo bəy Cəbrayılbəyliyə, Əhməd Cavada, Cəmo bəy Hacınskiyə, yaxud bir başqasına mənsubluğu haqqında mübahisələrə qoşulmamışam, çünki əlimdə bu fikirlərdən hər hansı birini təsdiqləyəcək bəlgələr olmayıb. Asif Rüstəmli isə Himn mətninin tarixçəsini “doğuluşundan”, yəni 1918-ci ilin sentyabrından 1992-ci ilin 27 mayında Azərbaycan Milli Məclisində qəbul edildiyi günədək soyuqqanlılıqla incəliyinədək araşdırıb və bu mövzu ilə bağlı heç bir qaranlıq yer qoymayıb. Əsəri sözbəsöz, sətirbəsətir çox diqqətlə oxuduqdan sonra özüm də qəti inandım ki, AZƏRBAYCANIN DÖVLƏT HİMNİNİN MƏTNİNİN MÜƏLLİFİ CƏMO BƏY CƏBRAYILBƏYLİDİR! Əsəri qərəzsiz şəkildə oxuyacaq hər kəsin də bu rəyimlə ortaq olacağına ürəkdən əminəm. Yeri gəlmişkən, mərhum araşdırıcımız Mövsüm Əliyev (1939-1997) də “Tarixin “ağ” səhifələri” (“Ədəbiyyat və incəsənət” qəzeti, 20.04.1990, № 14) və “ADR: Gerb, Himn” (“Odlar Yurdu” qəzeti, 06.1990, № 11) adlı məqalələrində mətnin C.b.Cəbrayılbəyliyə məxsusluğunu qeyd edib.
Bəs bizi Cəmo bəyin müəllifliyinə inandıran tutarqalar hansılardır?
Aşağıda feysbukdaşlarıma əski ərəb qrafikasında yazılmış iki mətnin fotoşəklini təqdim edirəm. Əllə yazılmış mətni Cəmo bəyin böyük bacısının oğlu Nüsrət Əfəndizadənin qızı, məşhur şair Ağaəli Nasehin (1856-1915) nəvəsi Gülsüm Əfəndizadə öz xətti ilə köçürərək 6 iyul 1967-ci ildə Cəmo bəyin həyat yoldaşı Şəfiqə xanım Cəbrayılbəyliyə bağışlayıb. (Xatırlatmağa dəyər ki, bu tarixdə Himn mətninin müəllifliyinin gələcəkdə mübahisə doğuracağı kimsənin ağlına belə gəlmirdi). Mətnin aşağısında Gülsüm xanım yazıb: “MÜƏLLİFİ ƏZİZİMİZ, ÇOK HÖRMƏTƏ LAYİQ VƏ MALİK MƏRHUM CƏMO BƏY CƏBRAYILZADƏDİR. YAZILIBDIR 1918-MİNCİ SƏNƏDƏ BAKI ŞƏHƏRİNDƏ”.
Mətn isə budur: