- Özbəkistan universitetləri azərbaycanlı tələbələr üçün bir neçə mühüm üstünlük təqdim edir. İlk növbədə, təhsil haqları bir çox Avropa və region ölkələri ilə müqayisədə daha münasibdir. Bundan əlavə, müxtəlif universitetlər tərəfindən təqaüd proqramları və endirim imkanları mövcuddur. İxtisas müxtəlifliyi baxımından isə tibb, mühəndislik, İT, iqtisadiyyat, beynəlxalq münasibətlər və humanitar sahələr üzrə geniş seçim təklif olunur. Tədrisin rus, ingilis və özbək dillərində aparılması da əlavə üstünlükdür. Digər tərəfdən Özbəkistanda bir çox nüfuzlu dünya universitetlərinin filialları fəaliyyət göstərir ki, onlarda təhsil daha ucuzdur. Özbəkistan universitetlərinin hamısı xarici tələbələrə əlverişli şərtlərlə yataqxana təklif edir. Nəhayət, Özbəkistanda yaşayış xərcləri digər ölkələrə nisbətən daha azdır.
- Ingla International ETC olaraq gələcəkdə yalnız
Özbəkistanla deyil, digər ölkələrin universitetləri ilə də oxşar beynəlxalq təhsil
sərgiləri keçirmək planlarınız varmı?
- Bəli, Ingla International ETC olaraq strateji planlarımız yalnız Özbəkistanla məhdudlaşmır. Gələcəkdə Türkiyə, Avropa və Asiya ölkələrinin aparıcı universitetləri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində oxşar beynəlxalq təhsil sərgilərinin təşkili planlaşdırılır. Məqsədimiz azərbaycanlı gənclərə mümkün qədər geniş və etibarlı beynəlxalq təhsil seçimləri təqdim etməkdir.
- Özbəkistanın Azərbaycandakı səfiri sərgi ilə bağlı açıqlamasında artıq üçüncü sərginin keçirilməsi planlaşdırıldığını bildirdi. Ingla International ETC olaraq nə vaxt hazırlıqlara başlamağı düşünürsünüz?
- Səfirin bu açıqlaması bizim üçün həm böyük bir etimad, həm də ciddi bir məsuliyyətdir. Ingla Internatinal ETC olaraq bizim iş prinsipimiz "tədbir bitdi, iş bitdi" yanaşması deyil. Əksinə, ikinci sərginin qapıları bağlanan andan etibarən üçüncü sərgi üçün ideya toplamağa başlamışıq. İlk növbədə, bu ilki sərginin statistikasını çıxarırıq. Hansı universitetlərə maraq daha çox oldu? Tələbələri ən çox hansı suallar düşündürürdü? Bu analizlər növbəti sərginin yol xəritəsini müəyyən edəcək. Növbəti sərgidə coğrafiyanı daha da genişləndirməyi hədəfləyirik. Üçüncü sərginin sadəcə stendlərdən ibarət olmasını istəmirik. Planımızda "Virtual Reallıq" (VR) turları vasitəsilə tələbələrə Bakıdan ayrılmadan Özbəkistan kampuslarındakı laboratoriyaları gəzmək imkanı yaratmaq var. Qısası, bizim üçün hazırlıq artıq başlayıb! Biz istəyirik ki, III Sərgi sadəcə sayca çox deyil, həm də keyfiyyətcə tam fərqli və daha interaktiv bir təcrübə olsun.