Prezident İlham Əliyevin Serbiya səfəri: strateji tərəfdaşlığın yeni mərhələsi
15 fevral 2026-cı ildə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasındakı münasibətlərin yeni strateji mərhələyə qədəm qoyduğunu nümayiş etdirdi. Belqradda keçirilən görüşlər və birgə mətbuat bəyanatları siyasi dialoqun davamlı xarakter daşıdığını, qarşılıqlı etimad və dostluq münasibətlərinin yüksək səviyyəyə yüksəldiyini göstərdi. Səfər çərçivəsində dövlət başçıları tərəfindən səsləndirilən fikirlər həm regional siyasət, həm enerji əməkdaşlığı, həm də iqtisadi inteqrasiyanın gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin mətbuata bəyanatında vurğuladığı əsas məqamlardan biri Azərbaycan–Serbiya əlaqələrinin şəxsi liderlərarası etimada söykənməsi oldu. Dövlət başçısı qeyd etdi ki, uzun illər ərzində qurulan münasibətlər sadəcə protokol çərçivəsi ilə məhdudlaşmır, səmimi dialoq və qarşılıqlı hörmət üzərində qurulub.
Bu yanaşma müasir diplomatiyada mühüm rol oynayır. Çünki şəxsi etimad dövlətlərarası əməkdaşlığın daha çevik və operativ inkişafına imkan verir. Bakı və Belqrad arasında əməkdaşlıq müxtəlif sahələri enerji, infrastruktur, investisiya, humanitar və siyasi dialoqu əhatə edir. Müntəzəm yüksək səviyyəli görüşlər bu münasibətlərin institusional əsaslara malik olduğunu göstərir.
Bundan əlavə, cənab Prezidentin “bir-birimizi yaxından tanıyırıq” ifadəsi strateji tərəfdaşlıq modelində qarşılıqlı maraqların uyğunlaşdırılması mexanizminin formalaşdığını nümayiş etdirir. Bu, xüsusilə Avropa və Cənubi Qafqaz arasında körpü rolunu oynayan iki dövlət üçün geosiyasi baxımdan da əhəmiyyətlidir.
Cənab Prezident İlham Əliyev bəyanatında bildirib ki, yaxın gələcəkdə yeni görüşlər baş tutacaq və iki ölkə liderləri bu il ərzində bir neçə dəfə yenidən görüşə bilərlər. Bu mesaj, əslində, siyasi əlaqələrin epizodik deyil, davamlı gündəmə malik olduğunu göstərir.
Bu cür tez-tez təmaslar bir neçə istiqamətdə əhəmiyyətlidir. Strategiyanın davamlılığı: liderlər səviyyəsində əlaqələrin müntəzəmliyi iqtisadi layihələrin sürətlə həyata keçirilməsinə şərait yaradır; Regional koordinasiya: Balkanlar və Cənubi Qafqaz regionlarında sabitlik və əməkdaşlıq üçün platforma yaranır; Enerji diplomatiyası: Serbiyanın enerji təhlükəsizliyi və Azərbaycanın enerji layihələrində iştirakı perspektivləri genişlənir.
Beləliklə, gələcək görüşlər yalnız protokol xarakterli deyil, konkret layihələrin icrası və yeni siyasi təşəbbüslərin formalaşdırılması üçün siyasi impuls rolunu oynayacaq.
İki dövlət arasında münasibətlər son illər strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Mətbuat bəyanatlarında vurğulandığı kimi, qarşılıqlı etimad, suverenliyə hörmət və siyasi dəstək əməkdaşlığın əsas sütunlarını təşkil edir.
İkitərəfli münasibətlərin əsas istiqamətləri belə xarakterizə oluna bilər: Siyasi əməkdaşlıq, beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstək. Yüksək səviyyəli siyasi dialoq və çoxtərəfli əməkdaşlıq mexanizmləri. Cənab Prezident İlham Əliyev bəyanatında Azərbaycanın Serbiyaya iri həcmli investisiyalar yatırmağa hazır olduğunu bildirib. Bu, enerji infrastrukturu və sənaye layihələrinin gələcək əməkdaşlıq üçün əsas prioritetlərdən biri olacağını göstərir.
Serbiya tərəfi Azərbaycanla enerji sahəsində əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini açıqlayıb. Qaz enerjisi layihələri və elektrik istehsalı üzrə əməkdaşlıq hər iki ölkənin iqtisadi maraqlarına xidmət edir.
Bu istiqamətlər göstərir ki, Bakı–Belqrad münasibətləri artıq siyasi dostluq mərhələsindən praktik iqtisadi-strateji əməkdaşlıq mərhələsinə keçib.
Səfər çərçivəsində baş tutan mühüm hadisələrdən biri Azərbaycan və Serbiya arasında Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclasının keçirilməsi oldu. Bu platforma gələcək əməkdaşlığın koordinasiya mərkəzi funksiyasını yerinə yetirəcək.
İmzalanan və müzakirə olunan sənədlər əsasən aşağıdakı sahələri əhatə edir: Enerji və enerji təhlükəsizliyi; İqtisadi əməkdaşlıq və investisiya; Hökumətlərarası koordinasiya; Uzunmüddətli strateji planlaşdırma.
Bu sənədlər diplomatik münasibətlərin institusional səviyyəyə keçdiyini və əməkdaşlığın artıq sistemli şəkildə inkişaf etdiriləcəyini göstərir.
Belqradda verilən bəyanatlar yalnız ikitərəfli münasibətlər üçün deyil, daha geniş regional kontekst üçün də əhəmiyyətlidir. Azərbaycan Balkan regionunda iqtisadi və enerji baxımından etibarlı tərəfdaş imicini gücləndirir, Serbiya isə Cənubi Qafqazla əlaqələrini genişləndirir.
Bu baxımdan səfər üç əsas siyasi mesaj verir: 1) Etibarlı tərəfdaşlıq modelinin möhkəmləndirilməsi, 2) Qarşılıqlı investisiya siyasətinin genişlənməsi, 3) Avrasiya məkanında yeni əməkdaşlıq oxunun formalaşması.
Cənab Prezident İlham Əliyevin 15 fevral tarixli Serbiya səfəri və verdiyi bəyanatlar göstərdi ki, Azərbaycan–Serbiya münasibətləri sabit siyasi etimad, liderlərarası qarşılıqlı anlayış və real iqtisadi maraqlar əsasında inkişaf edir.
“Biz bir-birimizi yaxından tanıyırıq”, “yenə görüşəcəyik” kimi ifadələr sadəcə diplomatik ritorika deyil, iki dövlətin uzunmüddətli strateji əməkdaşlıq kursunun siyasi manifestidir. Mövcud dinamika onu göstərir ki, yaxın gələcəkdə Bakı və Belqrad arasında əməkdaşlıq daha da genişlənəcək və regional siyasətdə yeni əməkdaşlıq nümunəsi kimi diqqət çəkəcək.