18 fevral 1990-cı il: Yevlax–Laçın yolunda avtobus partlayışı
1990‑cı ilin 18 fevralında Yevlax–Laçın avtomobil yolunun 105‑ci kilometrliyində “Şuşa–Bakı” marşrutu ilə hərəkət edən sərnişin avtobusu terror aktı nəticəsində partladılıb. Belə ki, hadisə avtobusda çoxlu sayda sərnişin olarkən baş vermiş, nəticədə avtobusdakı insanlar ağır xəsarətlər almış və müxtəlif mənbələrə görə təxminən 13 nəfər yaralanmışdır.
Qeyd edək ki, partlayışın təfərrüatları arxiv sənədlərində və dövrün məhkəmə materiallarında əks olunmuş, təhlükəsizlik qüvvələri hadisəni dərhal araşdırmağa başlamışdır.
Bu faciə dövrün siyasi və etnik gərginliyinin fonunda baş vermiş, 1988–1990‑cı illərdə Ermənistan–Azərbaycan münaqişəsi zamanı dinc vətəndaşlara qarşı həyata keçirilən çoxsaylı silahlı hücumların davamı kimi qiymətləndirilmişdir. Həmin dövrdə müxtəlif bölgələrdə sərnişin avtobusları, qatarlar və digər ictimai nəqliyyat vasitələri tez-tez hədəfə alınır, mülki əhali təhlükə altında olurdu. Arxiv sənədlərinə əsasən, bu terror aktının arxasında silahlı qrupların olduğu, Azərbaycanın müxtəlif ərazilərində dinc sakinləri hədəf alan şəbəkələrin fəaliyyət göstərdiyi təsdiqlənmişdir.
Hadisə nəticəsində zərərçəkənlər müalicə olunmuş, bir çox ailələr faciənin xatirəsini bu günədək yaşadır və tarixi xronikalarda bu cür terror aktları həm ictimai, həm də hüquqi baxımdan geniş şəkildə təhlil olunur. Fərqli mənbələrdə qeyd olunan rəqəmlər, xüsusilə itkin düşmüşlər və yaralananların sayı, dəqiqləşdirilmə mərhələsindədir, müasir tarixçilər və tədqiqatçılar hadisənin miqyasını yenidən qiymətləndirirlər.
Bu faciə həm də müasir Azərbaycan tarixində terrorçuluğun dinc əhaliyə vurduğu zərərin simvolik nümunəsi kimi qeyd edilir və hadisəyə dair araşdırmalar, şahid ifadələri, hüquqi nəticələr və mülkiyyət itkiləri ilə bağlı materiallar jurnalistlər və tarixçilər tərəfindən diqqətlə sənədləşdirilmişdir.