Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası
Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə səsləndirilən fikirlər ölkəmizin rəqəmsal inkişaf strategiyasının yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bir daha nümayiş etdirmişdir. Dövlət başçısı çıxışında vurğulamışdır ki, müasir çağırışlar şəraitində rəqəmsal transformasiya dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi və vətəndaş məmnunluğunun artırılması baxımından əsas prioritet istiqamətlərdəndir. Qeyd olunmuşdur ki, vahid rəqəmsal arxitekturanın formalaşdırılması dövlət informasiya sistemlərinin inteqrasiyasını, məlumat bazalarının mərkəzləşdirilməsini və xidmətlərin operativliyinin təmin olunmasını nəzərdə tutur. Bu yanaşma şəffaflığın artırılmasına, idarəetmədə çevikliyin gücləndirilməsinə və insan amilindən irəli gələn risklərin minimuma endirilməsinə xidmət edəcəkdir. Çıxışda xüsusi olaraq kibertəhlükəsizlik məsələlərinə toxunulmuş, informasiya resurslarının qorunmasının milli təhlükəsizliyin mühüm tərkib hissəsi olduğu bildirilmişdir. Rəqəmsal mühitdə etibarlı və dayanıqlı infrastrukturun qurulması, qabaqlayıcı təhlükəsizlik mexanizmlərinin tətbiqi və müasir texnologiyalardan istifadənin genişləndirilməsi qarşıya qoyulan əsas vəzifələr kimi müəyyən edilmişdir. Eyni zamanda vurğulanmışdır ki, rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsinə, innovativ sahibkarlığın təşviqinə və yeni iş yerlərinin yaradılmasına töhfə verəcəkdir. Startapların dəstəklənməsi, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və rəqəmsal ödəniş sistemlərinin inkişafı bu istiqamətdə mühüm əhəmiyyət daşıyır. İnsan kapitalının gücləndirilməsi, xüsusilə gənclərin rəqəmsal bacarıqlarının artırılması strateji hədəflər sırasındadır. Regionların rəqəmsal imkanlarının genişləndirilməsi, bütün ərazilərdə yüksək sürətli internetə çıxışın təmin olunması və rəqəmsal bərabərliyin qorunması dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına və vətəndaşların həyat keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edəcəkdir. Beləliklə, “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planı ölkəmizin müasir texnoloji çağırışlara uyğun inkişaf modelini müəyyən edir və dövlət idarəçiliyinin modernləşdirilməsi istiqamətində mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir.