Rəqəmsal gələcəyə doğru strateji yol xəritəsi
Müasir dövrdə rəqəmsallaşma dövlətlərin iqtisadi inkişafını, idarəetmə səmərəliliyini və cəmiyyətin rifah səviyyəsini müəyyən edən əsas amillərdən birinə çevrilib. Bu baxımdan cənab Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən və “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirə ölkənin strateji inkişaf kursunda mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Dövlət başçısının çıxışı Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya prosesinə verdiyi böyük önəmi, bu sahədə həyata keçirilən islahatların sistemli və məqsədyönlü xarakter daşıdığını bir daha nümayiş etdirdi.
Cənab Prezident İlham Əliyev çıxışında vurğuladı ki, rəqəmsal transformasiya artıq alternativ deyil, zərurətdir. Qlobal miqyasda gedən sürətli texnoloji inkişaf, süni intellektin, böyük verilənlər bazasının, bulud texnologiyalarının və “ağıllı” idarəetmə sistemlərinin geniş tətbiqi dövlətlərin idarəetmə mexanizmlərini köklü şəkildə dəyişir. Bu proseslər fonunda Azərbaycanın rəqabətqabiliyyətli mövqeyini qoruması və gücləndirməsi üçün rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi strateji prioritet kimi müəyyən edilib.
Dövlət başçısı qeyd etdi ki, son illərdə elektron hökumət, ASAN xidmət, “smart city” və “smart village” konsepsiyaları, vergi və gömrük sistemlərinin rəqəmsallaşdırılması, sosial xidmətlərin elektron platformalar üzərindən təşkili sahəsində ciddi uğurlar əldə olunub. Bu nailiyyətlər vətəndaş məmnunluğunu artırmaqla yanaşı, şəffaflığı təmin edib, korrupsiya risklərini minimuma endirib və dövlət-vətəndaş münasibətlərində keyfiyyətcə yeni mərhələ yaradıb.
Cənab Prezident İlham Əliyevin çıxışında əsas məqam ondan ibarət idi ki, bu günə qədər əldə olunan uğurlar sistemli yanaşma ilə daha da inkişaf etdirilməli, dövlətin bütün informasiya resursları vahid platformada birləşdirilməlidir. “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” məhz bu məqsədə xidmət edən, dövlət idarəçiliyində koordinasiyanı və səmərəliliyi təmin edən fundamental konsepsiyadır.Yeni rəqəmsal arxitektura Dövlət qurumları arasında məlumat mübadiləsinin operativliyini artıracaq.Təkrarlanan funksiyaların aradan qaldırılmasını təmin edəcək. Xidmətlərin keyfiyyətini yüksəldəcək v büdcə vəsaitlərinə qənaətə imkan yaradacaq.Vətəndaşlar və biznes üçün daha əlçatan və şəffaf mühit formalaşdıracaq.Bu yanaşma idarəetmədə çeviklik və innovativlik prinsiplərini ön plana çıxararaq, ölkənin rəqəmsal ekosistemini tamamilə yeni səviyyəyə qaldıracaq.
Cənab Prezident İlham Əliyev çıxışında rəqəmsallaşmanın yalnız dövlət idarəçiliyində deyil, iqtisadiyyatın bütün sahələrində əsas hərəkətverici qüvvəyə çevrildiyini xüsusi vurğuladı. Rəqəmsal iqtisadiyyat, innovativ sahibkarlıq, startap ekosistemi, elektron ticarət və maliyyə texnologiyaları Azərbaycanın dayanıqlı iqtisadi inkişaf strategiyasının ayrılmaz tərkib hissəsi kimi müəyyən olunub.
Bu baxımdan, rəqəmsal texnologiyaların sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, energetika, logistika və xidmət sektorlarına tətbiqi məhsuldarlığın artmasına, xərclərin azalmasına və ixrac potensialının genişlənməsinə mühüm töhfə verir. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə formalaşdırılan yeni iqtisadi model məhz yüksək texnologiyalara əsaslanan, innovasiya yönümlü inkişafı hədəfləyir.
Cənab Prezident İlham Əliyev çıxışında insan kapitalının inkişafına xüsusi diqqət yetirdi. Rəqəmsal transformasiyanın uğuru bilavasitə kadr potensialından asılıdır. Bu məqsədlə ölkədə İT mütəxəssislərinin hazırlanması, təhsil sistemində rəqəmsal bacarıqların artırılması, gənclərin innovativ layihələrə cəlb olunması və startap mühitinin genişləndirilməsi əsas prioritetlər kimi müəyyən edilib.
Bu siyasət Azərbaycanın gələcəkdə regionun texnoloji mərkəzinə çevrilməsi üçün möhkəm zəmin yaradır. Gənclərin innovasiya mühitinə inteqrasiyası, yaradıcı düşüncənin təşviqi və texnologiyaya çıxış imkanlarının genişləndirilməsi ölkənin intellektual potensialının daha səmərəli istifadəsinə xidmət edir.
Müşavirədə toxunulan mühüm məsələlərdən biri də kibertəhlükəsizlik və məlumatların mühafizəsi oldu. Cənab Prezident İlham Əliyev vurğuladı ki, rəqəmsallaşma prosesində informasiya təhlükəsizliyi əsas prioritetlərdən biridir. Dövlətin informasiya resurslarının qorunması, vətəndaş məlumatlarının təhlükəsiz saxlanılması və kibertəhdidlərin qarşısının alınması üçün müasir texnoloji həllər tətbiq olunmalıdır.
Bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın milli təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, eyni zamanda beynəlxalq rəqəmsal məkanda etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyinin güclənməsinə xidmət edir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin çıxışında xüsusi yer tutan mövzulardan biri də azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələri oldu. Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində qurulan müasir infrastruktur, rəqəmsal idarəetmə sistemləri və ekoloji təmiz texnologiyalar Azərbaycanın yeni inkişaf modelinin simvoluna çevrilib.
Bu ərazilərdə tətbiq edilən innovativ yanaşmalar bütövlükdə ölkə üzrə rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsinə təkan verir və Azərbaycanın regional liderliyini möhkəmləndirir.
Cənab Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədəki çıxışı ölkənin strateji inkişaf yolunu aydın şəkildə ortaya qoyur. Bu çıxış Azərbaycanın rəqəmsal gələcəyinə dair konseptual baxışı formalaşdırmaqla yanaşı, dövlət idarəçiliyində keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanğıcını qoyur.
Rəqəmsallaşma sahəsində atılan bu addımlar Azərbaycanın qlobal texnoloji trendlərə uğurla inteqrasiya olunmasını təmin edir, ölkənin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyini gücləndirir və vətəndaşların rifah halının yüksəlməsinə xidmət edir. Cənab Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycan yaxın gələcəkdə regionun aparıcı rəqəmsal mərkəzlərindən birinə çevrilmək üçün möhkəm təməl formalaşdırmışdır.